Profesyonel Makyaj Kitabı

MAKYAJDA ÖNEMLİ ALTIN KURAL!

profesyonel makyöz

profesyonel makyöz

KULLANILAN FONDÖTEN MUTLAKA CİLT TİPİNE UYGUN OLMALIDIR.

Cilt tipine yapısına uygun olmayan makyaj malzemeleri, ilerleyen dönemlerde giderilmesi son derece güç cilt problemleri yaratabilir. Müşterilerimizi bir estetisyen kadar detaylı olmasa da yukarıdaki bilgiler ışığında cildi hakkında bilgilendirilmeli ve uygun makyaj malzemelerini kullanmaları konusunda bilinçlendirilmeliyiz.

MAKYAJDA IŞIK VE AYNANIN ÖNEMİ

Makyaj hangi ışıkta kullanılıcaksa o ışıkta uygulama yapılmalıdır. Gündüz ışığında kullanılacak bir makyajın, gündüz ışığında yakın bir ışıkta, gece, defile, veya fotoğraf makyajının yine kullanılacak ışığa yakın bir ışıkta yapılması gereklidir. Aksi takdirde istenilen görüntü ve yorum elde edilmeyecek ve hoş olmayan görüntüler ortaya çıkacaktır. Makyaj uygulaması yaparken mutlaka ayna kullanılmalıdır. Ayna yaptığımız çalışmaları en net şekilde görebilmemizi sağlar. Makyaj aynası için özellikle şart olan bir ebat yoktur. Ancak rahat çalışabilmek için minimum 80cm x 80cm ebadında olalıdır diyebiliriz. Makyaj aynasının 3 tarafında eşit şekilde yerleştirilmiş ampuller bulunmalıdır. Bu ampuller 80-100watt gücünde ve üstlerinin direkt gelen ışığı kıran bir filmle kaplı olması gerekmektedir.
Makyajda ışığın en iyi şekilde kullanabilmesi için tavsiye;
Çalışan aynadaki ışık sarı olduğundan, tavanda 1 adet fleoresan lamba bulunması beyaz ışığında kullanılabilmesi açısında önemlidir. Beyaz ve sarı ışın dengleri olarak kullanıldığı bir ortamda makyaj uygulaması yapılması, en iyi görünümlü makyajların çıkmasında önemli kurallardan biridir. Bir makyaj uzmanı daima aynaya bakarak çalışmalıdır. Ayna en ufak bir simetri hatasını dahi gösterir. Adım, adım makyajı uygularken, her adımda aynaya bakılması hatanın anında düzeltilebilmesini sağlar.

DOĞRU MAKYAJ UYGULAMASI YAPABİLMEK İÇİN:

1- Bir kişinin kıyafeti
2- Kişinin renk tipolojisi (sıcak-soğuk)
3- Yüz şekli; oval, kare, yuvarlak, uzun armut formu, üçgen, dikdörtgen olabilir
4- Göz şekli; badem, şiş, birbirinden uzak yada birbirine yakın, patlak yada çekik olabilir
5- Dudak şekli; ince, kalın, alt üst dudak eşitsizliği, sarkık
6- Kaş şekli; çok kalın, çok ince, düşük, çok kavisli, çok yuvarlak, çok yatay, çok kısa olabilir
7- Burun şekli; büyük, çıkıntılı, kısa, uzun, asimetrik olabilir
8- Ana şekli; Çıkıntılı, açık, veya dar
9- Çene şekli; küçük, veya gıdı oluşumu olabilir kişiden kişiye göre değişir .

Doğru makyaj uygulaması yapabilmek için yukarıda 9 kriteri çok iyi şekilde tespit etmemiz gerekmektedir.Kriterlerin tespitinden sonra cilt tipine ve kullanılacak ortam uygun ürünlere görmek istediğimiz kusurlu bölgeleri kamufle etmek ve ön plana çıkarmak istediğimiz güzellikleri vurgulayacak şekilde ışık gölge oyunlarını kullanmalıyız. Doğru bir makyajın temeli doğru analize dayanır.

Biz buna Yüz Makyajı , Ten Makyajı diyoruz.

Kitabın tamamı için diğer sayfaları okumaya devam etmeniz gerekir.

Sevilerimle

Nurgül KOLUKIRIK

Videolar