Makyaj Dersleri

Makyaj Eğitimleri

MAKYAJ NEDİR?
Makyaj bir sanattır. Hayatımızın sihri ve kendimize olan güvenimizin perçinleyicisisindir .  Çok değerli bir tuval olan insan yüzüne yada vücuduna çeşitli renkler ve malzemelerle yapılan yorumlamadır. Aynı yüz, farklı makyaj uzmanlarının uygulamalarıyla farklı yorum kazanır.
•    Makyaj görüntümüzü tamamlar
•    Ruh halimizin göstergesidir
•    Geri plana itmek istediğimiz yüz hatalarının kamufle edilmesini sağlar
•    Ön plana çıkarmak istediğimiz, bölümleri daha iyi vurgulamamız sağlar.
Makyajda en önemli kural,
Göz makyajı koyu ve belirgin tonlarda ise dudak makyajı geri planda tutulmalıdır.
Dudak makyajı koyu ve belirgin tonlarda ise göz makyajı geri planda tutulmalıdır.

 MAKYAJ ÇEŞİTLERİ

GÜNDÜZ MAKYAJI:
Gündüz makyajında kullanılan fondötenin fazlaca kapatıcılık özelliğine sahip olmasına gerek yoktur.
İnce (sıvı)ve uygulaması kolay bir fondöten idealdir. Gün ışığı kusurları da renk oynamalarını da çok net bir şekilde ortay çıkaracağından aydınlatma ve kamuflaj teknikleri eb minimumda kullanılmalıdır
(mümkünse hiç uygulanmamalı).Far ve ruj renkleri mat ve açik tonlar tercih edilmelidir. Uygulama yaparken dikkat edilecek kurallar yukarıdaki gibi olmasına karşılık uygulama yapılacak kişinin talepleri doğrultusunda hareket etmek en doğrusudur.

GECE MAKYAJI:
Kapatıcılık gücü yoğun olan fondötenler tercih edilmelidir. Işık-göglge oyunları ve kamuflajlar
Rahatlıkla yapılabilir
Far ve ruj tonları gündüz makyajına oranla daha koyu ve sedefli seçilmelidir.

-GELİN MAKYAJI VE ÖZLE GÜNLERDE KULLANILACAK MAKYAJI
Makyajın renk ve tonları kişinin renk tipolojisine göre belirlenmelidir. Kapatıcılık gücü ve dayanıklıyı en fazla olan fondöten (paınt stick) tercih edilmelidir. Işık-gölge oyunları ve kamuflaj teknikleri-eksiksiz
Uygulanmalıdır. Fotoğraf çekilicekse, kullanılacak ıslak görünümlü ve sedefli tonların fotoğrafta parlam(renk patlaması)yapıncağı unutulmamalıdır.

DEFİLE MAYAJI
Makyajın ana temasına uygun ve tasarımcının yada koreografin direktifi doğrultusunda yapılmalıdır. Kapatıcılık gücü yoğun bir fondöten tercih edilmelidir ışık-gölge oyunları ve kamuflaj teknikleri eksiksiz uygulanmalıdır.

-SİNEMA-TV-FOTOĞRAF MAKYAJİ:

Sinema, TV fotoğraf makyajında kullanılan sedefli tonların ve ıslak görünümlerin parlamaya yol açacağı bir gerçektir ve unutmamak gerekir. Kişinin renk tipolojisine göre seçilecek tonlarda uygulanacak makyajda ışık-gölge ve kamuflaj teknikleri eksiksiz ve rahatça uygulanabilir. Kapatıcılık gücü yoğun olan fondötenler tercih edilmelidir. Sinema ve TV. Çekimlerinde makyaj, yönteminin istek ve yönlendirmelerine göre yapılacaktır.

-PLASTİK MAKYAJ:
Sinema, TV fotoğraf çekimleri, defile yada özel organizasyonlarda tipleme, yara, yanık, iz ,vb gibi
Görüntülerin gerçeğe en yakın şekilde verilebilmesi için uygulanan ve büyük uzmanlık gerektiren bir makyaj türüdür. Plastik makyajdaki başarı yetenek, iyi bir eğitim ve tecrübeye dayanır. Profesyonel makyaj malzemelerinin yanı sıra özel plastik makyaj malzemeleri kullanılarak yapılır.

-YÜZ İÇİN FANTASTİK MAKYAJI
Özel günlerde, defile ve karnavallarda normla makyaj malzemelerinde daha canlı ve daha renkli tonlarda uygulanan bir makyaj türüdür. Çeşitli aksesuarlarda süslenebilir.

VÜCÜT MAKYAJI
Vücut makyaji (body painting) ,kullanılacak yer ve vurgulanacak konuya göre değişir. Kullanım alanı karnavallar ,özel çekimler ,defileler ve özle günlerde tercihe bağlı uygulanabilir .Uygulaması son derece profesyonellik ister ve çok keyiflidir. Yurt dışında karnavalların fazlaca olması, bu özel günlerde fantastik
Yüz ve vücut  makyajlarının. Yaşayan halk tarafından sıklıkla kullanılmasını sağlamaktadır. Ülkemizde
İse defile ve özle çekimlerde yönetmenin yada koreografın direktifleri  doğrultusunda uygulanmaktadır. Su bazlı yada yağ bazlı ürünler ve extra  aksesuarla yapılır. Normal  makyajdan daha canlı ve renkli tonlar

KALICI MAKYAJ (MİCRO PİGMENTATİON)
Bu konu üzerine özel olarak eğitim almış diplomalı uzmanlar tarafından  son derece hijyenik ortamda yapılması gereken bir işlemdir. Dudak kontür çizgisi, kaş ve eyeliner bölgelerine uygulanır. Şekil belirlenir. İstenilen renkteki pigment bölgeye uygun iğne ile  uygulanır. Uygulama Epidermisin
0.3-0.5mm lik kısmına yapılmaktadır. Uygulamadan 30 gün sonra bir rötuş yapılması gerekmektedir.2-5 yıl arası kalıcılığı vardır.

DÖVME:
Vücudun istenen bir bölgesine isteğe bağlı olarak seçilen şekil, pigment ve iğne  yardımıyla derisine kadar olan bölgeye uygulanır. Bu yüzden ömür boyu kalıcıdır. Bu yüzden şekil ve uygulama yapılacak bölge çok iyi düşünülerek seçilmelidir. Kullanılan cihaz ve pigmentler kalıcı makyajınkilerden farklıdır.